Výhradní dovozce produktů značky Gutmann facebook G+

Plánování aneb stačí odsavač par s interním motorem?

Kuchyně je středobodem vesmíru každé domácnosti, o tom není pochyb, zvláště s nastoleným trendem spojit prostor kuchyně s obývacím pokojem. Vzniká tak prostor, kde se prolínají soukromé večery u televize nebo bujará party s přáteli se zvuky, chutěmi a vůněmi, které na nás útočí během vaření. Odsavač par/digestoř je spotřebič, na který se většinou myslí až v poslední řadě, přitom právě pro kuchyň spojenou s obývacím prostorem je tím nejzásadnějším.

Přečtěte si dlaší informace k plánování odsavačů par zde...

Chceme, aby pachy a výpary z vaření zůstaly v kuchyni a nelinuly se celým bytem a zároveň se nechceme bát zapnout odsavač, abychom přes jeho vrčení slyšeli, o čem si naši přátelé povídají.

S tím vším  Gutmann počítá a na všechna Vaše přání jsme připraveni. Jak Vám tedy ulehčit plánování odsávání v kuchyni Vašeho klienta?

Většina modelů odsavačů par Gutmann je dostupná ve třech technických variantách A, B, C:

A – odsavač bez motoru (externí motor se plánuje zvlášť, podle konkrétní situace u klienta)

B – odsavač s integrovaným motorem, většinou o výkonu 950m3/h při intenzivním stupni

C – tzv. recirkulace - odsavač s integrovaným motorem o výkonu 950m3/h a přidaným uhlíkovým filtrem, který zachytává pachy vzniklé při vaření a je tedy možné odsátý vzduch znovu vracet do místnosti.


Křivka výkonu interního motoru

Zastavíme se teď u varianty B

Odsavač s interním motorem o výkonu 950m3/h, je ta nejčastější varianta. Je vhodná tam, kde je odtahové potrubí dlouhé maximálně 7 metrů a je zajištěn jeho ideální průměr 150mm. U stropních odsavačů je maximální doporučená délka odtahového potrubí 4 metry, v případě spodního odsávání pak 5 metrů. U plochého potrubí je důležitá výška 90mm (nejlépe typizovaný rozměr 222x90 mm). V případě, kdy tyto parametry nejsou zajištěné, dochází k přidušení motoru, snížení jeho výkonu a také ke zvýšení hlučnosti při spuštění vyšších stupňů odsávání.

Varianta A pro připojení na externí motor

Pokud je odtahové potrubí delší než výše uvedená doporučení, nebo je komplikované větším počtem kolen a záhybů, doporučujeme použít některý model ve variantě A pro kombinaci s externím motorem. Externích motorů máme celou řadu v různých provedeních pro instalaci v interiéru i exteriéru. Tyto motory jsou také k dispozici o různých výkonech potřebných k překonání protitlaku odtahového potrubí a zajištění funkčního odsávání i v těchto situacích. Potřebný výkon motoru se plánuje individuálně. S ohledem na výkon motoru může být průměr odtahového potrubí 150, 180, nebo 200 mm. Případě je možno použít adekvátní rozměr plochého potrubí. V exterémních případech můžeme zajiístit i průměry odtahů 250, nebo 315 mm. 

Varianty A nám tak dávají největší možnosti variability a plánování. Ideálně ještě ve fázi přípravy projektu, nebo v průběhu stavebních prací. Nalezneme tak nejvhodnější řešení pro zajištění kvalitního a funkčního odtahu kuchyňských výparů.    

Proto aby odsavač správně fungoval, doporučujeme zapnout ho ještě před zahájením vaření. Výkon motoru i proudění vzduchu se za pár minut rozjedou naplno a první výpary a pachy z vaření jsou tak okamžitě odsávány.

Dbejte prosím také na dostatečný přívod vzduchu zpět do místnosti pomocí větracích systémů nebo jednoduše otevřením okna (v zimních měsících mikro ventilace). Moderní domy a byty, zejména nízkoenergetické domy se staví energeticky úsporně a proto velmi těsně. Podtlak vytvořený odsavačem par zde vzniká velmi rychle, pokud není k dispozici žádný přístup pro zpětné proudění vzduchu. Nebezpečné situace mohou vzniknout v případě používání plynových spotřebičů, nebo otevřeného ohně v místnosti (krby). Doporučujeme proto vybavit odsavač par okenním senzorem (položka TZ226), který se instaluje na vybrané okno. Pokud pak toto okno není otevřené, tak odsavač par nelze zapnout.

Hlučnost odsavačů par Gutmann si drží velmi nízké hodnoty

Orientační úroveň hluku v dB
1. stupeň 2. stupeň Intenziv
     41      53     60

Aby si mohl Váš klient všechny výše uvedené hodnoty lépe představit a na vlastní oči i uši vyzkoušet, domluvte si schůzku u nás na showroomu. Předvedeme Vám nejen nízkou hlučnosti našich odsavačů, ale také provedení světel, motorů, ovládání a odsávání přímo v praxi.